Zavod Sploh
RazsrediščenjaUpcomingArchivePhotography

Razsrediščenja

The Razsrediščenja cycle aims to promote music events in local spaces and connect them with the geographically wider scene. The common denominator of all participants is an uncompromising descent into experimental tryouts and the search for new musical content, themes, and forms. Razsrediščenja risk unproven combinations that provide vividness and unpredictability, pose a challenge to the diverse scene and thus force it into a curious confrontation with itself.
Exposing the domestic music creation is crucial for the awareness of the action and richness of local research activities, as well as for a regular review and reflection.

The program is designed by 
2021-2022 Igor Bezget (GT22, Maribor) 
2022 Andrej Boštjančič (Klub Metulj, Bistrica ob Sotli)
2023 Gal Furlan (Klub Štala, Lokavec), Tomaž Grom (Zavod Sploh)

In co-production with GT22Klub Metulj, KUD Kussa, Hud-O, Zvočni izviri, Pina
09.04.2023 Klub Štala - Anil Eraslan / Les Marquises: Emilie Škrijelj, Tom Malmendier

05.10.2022 GT22 Maribor - Mojca Zupančič, Vesna Godler, Baishali Sarkar / Elvis Homan, Stojan Kralj
01.10.2022 Klub Metulj, Bistrica ob Sotli - Jana Tavčer, Tilen Kravos, / Mia Brumen, Vid Drašler
23.04.2022 Klub Metulj, Bistrica ob Sotli - Mojca Zupančič, Gaja Perkošak / Blaž Božič, Boštjan Imenšek
06.04.2022 GT22 Maribor - Patricija Škof, Tina Sovič, Ina Puntar / Lola Mlačnik, Vasko Atanasovski
19.03.2022 Klub Metulj, Bistrica ob Sotli - Andrej Černelč, Andrej Fon / Valentino Božiček, Marek Fakuč
09.03.2022 GT22 Maribor - Bojan Krhlanko, Janez Krevel / Ana Kravanja, David Matići, Grega Skaza
26.02.2022 Klub Metulj, Bistrica ob Sotli - Grega Germ, Marko Lasič / Damjan Dobrina, Urban Kušar
09.02.2022 GT22 Maribor - Marko Jenič, Nina Farič, Izidor Leitinger / Aleš Zorec, Jure Praper, Andrej Kobal

06.10.2021 GT22 Maribor - Samo Šalamon, Igor Bezget / Irena Z. Tomažin, Samo Kutin, Matija Schellander, Tomaž Grom
15.09.2021 GT22 Maribor - Beno Soršak, Damir Mazrek, Rob Canning / Tilen Lebar, Tibor Pernarčič
26.05.2021 GT22 Maribor - Janja Turk, Marko Črnčec, Jošt Drašler / Tilen Beigot, Damir Višič, Žiga Ipavec
19.05.2021 GT22 Maribor - Ariel Vei Atanasovski, Vid Drašler / Gaja Klas, Sanjin Jašar, Andrej Fon / Blaž Švagan, Tadej Kampl, Nino Mureškič
12.05.2021 GT22 Maribor - Urška Gajšt, Dejan Berden, Domen Gnezda / Borut Žerdoner, Grega Kozar, Tea Vidmar

26.5.2021

Razsrediščenja #3

Razsrediščenja #3: GT22, Maribor, 26.5.2021 ob 20h

1. Janja Turk, Marko Črnčec, Jošt Drašler
2. Tilen Beigot, Damir Višič, Žiga Ipavec

Cikel Razsrediščenja stremi k spodbujanju glasbenega dogajanja v lokalnih prostorih in povezovanju le-teh z geografsko širšo sceno. V letošnjem letu se v koprodukciji z GT22 podajamo v Maribor.
Skupni imenovalec vseh sodelujočih je brezkompromisni spust v eksperimentalne poizkuse in iskanje novih glasbenih vsebin, tem in oblik.
Razsrediščenja tvegajo nepreverjene kombinacije, ki zagotavljajo živost in nepredvidljivost, predstavljajo izziv pestri sceni in jo s tem silijo v vedoželjno soočenje same s seboj.
Izpostavljanje domačega glasbenega ustvarjanja je ključnega pomena za zavedanje o aktivnosti in bogastvu lokalnega raziskujočega delovanja, pa tudi za redno preverjanje in reflektiranje.
Cikel tako ponuja možnost za vpogled v sodobne prakse eksperimentalnega značaja. Gre torej za pomemben segment v celovitem in sistematičnem vzpostavljanju okolja za informirano in razmišljujočo glasbeno prakso.
Z izborom ustvarjalcev, izvajalcev in vsebin nameravamo spodbujati trajnejše sodelovanje in kontinuiteto.

Janja Turk je akademska glasbenica, flavtistka, ki igra v različnih zasedbah in žanrsko precej različne glasbene stile. Na Ptuju se je na glasbeni šoli Karol Pahor začela učiti prečno flavto in klavir, oboje pa nadaljevala na Konservatoriju za glasbo in balet Maribor. Na Filozofski fakulteti v Ljubljani je nato 2014 diplomirala iz muzikologije in bila obenem študentka flavte na Akademiji za glasbo v Ljubljani, v razredu zasl. prof. Fedja Rupla. Študij flavte je nadaljevala na magistrski stopnji v razredu izr. prof. Mateja Grahka in 2017 uspešno magistrirala. Sočasno je izpopolnjevala igranje traverso flavte pri prof. Lucii Rizzello. Prav tako je pedagoginja in poučuje prečno flavto na glasbeni šoli v Kamniku in v Ribnici.

Marko Črnčec je eden najbolj priznanih sodobnih slovenskih glasbenikov - pianistov, delujoč v New Yorku, kjer sodeluje z najpomembnejšimi imeni svetovnega jazza. Leta 2005 je končal študij klasičnega klavirja na Konservatoriju za glasbo in balet Maribor, leta 2009 pa z odliko in posebno pohvalo diplomiral na jazzovskem oddelku Univerze za glasbo in upodabljajočo umetnost v Gradcu. Na mednarodnem prizorišču je znan kot multi-instrumentalist, skladatelj, aranžer ter producent, zlasti v jazzu ter popularni glasbi. Izdal je že pet avtorskih zgoščenk z odmevnimi kritikami, kar ga uvršča med enega najbolj ustvarjalnih in produktivnih glasbenikov slovenske jazzovske glasbe.

Jošt Drašler je poleg muzikologije študiral kontrabas na deželnem Konservatoriju v Celovcu pri prof. Uliju Langthalerju. V zadnjem času se intenzivno ukvarja s področji sodobnih glasbenih praks s poudarkom na svobodni improvizaciji, pri čemer ga zanimajo potenciali tveganja in njihov naravni razvoj, ki generira nepredvidljive zvočne teksture. Muzicira z najrazličnejšimi glasbeniki iz zelo raznorodnih žanrskih in nadžanrskih miljejev. Njegovo široko razumevanje glasbe preči različne žanrske okvire od free jazzovske, svobodno improvizirane glasbe, preko avant rocka do flamenca.

Tilen Beigot je domači kitarst, skladatelj in pedagog, ki leta 2016 diplomiral na Anton Bruckner Univerzi v Linzu v smeri Jazz kitara pri priznanem profesorju Petru O’Mari in v smeri jazz kompozicija (prof. Christoph Cech). Ob koncu študija je z nadarjenimi študenti iz Avstrije in Češke oblikoval glasbeno skupino, ki si je nadela ime po citatu Slavoja Žižka "We need useless theory more than ever today". Prav tako je pedagog pri Glasbeni šoli B.A.S.E.

Damir Višič je leta 1990 pričel s študijem indijske klasične glasbe oziroma indijske lutnje-SAROD v New Delhi-ju pri učitelju Moni Das-u. Končal je tudi Akademijo za ples in glasbo "Prachen Kala Kendra" in Akademijo "Shriram Bharatiya Kala Kendra" pri profesorju Biswayit Roy Chowdhury, kjer je leta 2001 diplomiral. Vodi tudi glasbene delavnice, samostojno nastopa ali sodeluje s priznanimi glasbeniki in zasedbami (Igor Bezget, Vasko Atanasovski,…). Igra tudi pri zasedbi Narayani.

Žiga Ipavec je domači bobnar, ki je svoje glasbeno znanje kalil pri priznanemu briškemu bobnarju in tolkalcu Zlatku Kaučiču in v sklopu Kaučičeve zasedbe Kombo B ter kolelektiva Orkester brez meja. Igra pri mnogih zasedbah, ki prečijo rock, jazz, eksperimentalno in impro glasbo, kot so Koromač, Kavasutra, trio Triiis z Giovannijem Maierjem in Matjažem Bajcem. Med drugim deluje tudi v goriški afrobeta zasedbi Nesesari Kakalulu ter je eden izmed organizatorjev in kuratorjev cikla Fri-Fru-Fra.


Program za leto 2021 je zasnoval Igor Bezget.
Produkcija: Zavod Sploh in GT22

Archive

Follow us
and stay informed