Zavod Sploh
RazsrediščenjaNapovednikArhivFotografija

Razsrediščenja

koncertni cikel eksperimentalne in improvizirane glasbe po Sloveniji

Leta 2021 smo začeli v Mariboru (GT22) in leta 2022 smo cikel razširili še v Bistrici ob Sotli (Klub Metulj). V letu 2023 sodelujemo z različnimi klubi, organizacijiami, festivali in cikli po vsej Sloveniji.

Cikel Razsrediščenja stremi k spodbujanju glasbenega dogajanja v lokalnih prostorih in povezovanju le-teh z geografsko širšo sceno.
Skupni imenovalec vseh sodelujočih je brezkompromisni spust v eksperimentalne poizkuse in iskanje novih glasbenih vsebin, tem in oblik.
Razsrediščenja tvegajo nepreverjene kombinacije, ki zagotavljajo živost in nepredvidljivost, predstavljajo izziv pestri sceni in jo s tem silijo v vedoželjno soočenje same s seboj.
Izpostavljanje domačega glasbenega ustvarjanja je ključnega pomena za zavedanje o aktivnosti in bogastvu lokalnega raziskujočega delovanja, pa tudi za redno preverjanje in reflektiranje.

Program snujejo
2021-2022 Igor Bezget (GT22, Maribor)
2022 Andrej Boštjančič (Klub Metulj, Bistrica ob Sotli)
2023 Tomaž Grom

Soprodukcija: GT22Klub Metulj. KUD Kussa, Hud-O, Zvočni izviri, Pina
12. 10. 2023 – Borka, Rob Canning, Samo Kutin, Lina Rica, festival IZIS, Koper
15. 09. 2023 – Irena Z. Tomažin in Tea Vidmar, Brda Contemporary festival, Goriška Brda
06. 07. 2023 – TiTiTi in Marina Džukljev, Sajeta, Tolmin
06. 05. 2023 – Ilia Belorukov, Irena Z. Tomažin - Železniška postaja - Vrhnika
09. 04. 2023 – Anil Eraslan, Les Marquises: Emilie Škrijelj, Tom Malmendier - Klub Štala, Lokavec

Klub Metulj, Bistrica ob Sotli:
20. 11. 2022 – Vesna Godler, Jošt Drašler, Tena Novak, Damir Prica Kafka-Capri
01. 10. 2022 – Jana Tavčer, Tilen Kravos, / Mia Brumen, Vid Drašler
23. 04. 2022 – Mojca Zupančič, Gaja Perkošak / Blaž Božič, Boštjan Imenšek
19. 03. 2022 – Andrej Černelč, Andrej Fon / Valentino Božiček, Marek Fakuč
26. 02. 2022 – Grega Germ, Marko Lasič / Damjan Dobrina, Urban Kušar

GT22, Maribor:
30. 11. 2022 – Gal Furlan, Antti Virtaranta, Aphra Tesla, Rieko Okuda
05. 10. 2022 – Mojca Zupančič, Vesna Godler, Baishali Sarkar / Elvis Homan, Stojan Kralj
06. 04. 2022 – Patricija Škof, Tina Sovič, Ina Puntar / Lola Mlačnik, Vasko Atanasovski
09. 03. 2022 – Bojan Krhlanko, Janez Krevel / Ana Kravanja, David Matići, Grega Skaza
09. 02. 2022 – Marko Jenič, Nina Farič, Izidor Leitinger / Aleš Zorec, Jure Praper, Andrej Kobal
06. 10. 2021 – Samo Šalamon, Igor Bezget / Irena Z. Tomažin, Samo Kutin, Matija Schellander, Tomaž Grom
15. 09. 2021 – Beno Soršak, Damir Mazrek, Rob Canning / Tilen Lebar, Tibor Pernarčič
26. 05. 2021 – Janja Turk, Marko Črnčec, Jošt Drašler / Tilen Beigot, Damir Višič, Žiga Ipavec
19. 05 .2021 – Ariel Vei Atanasovski, Vid Drašler / Gaja Klas, Sanjin Jašar, Andrej Fon / Blaž Švagan, Tadej Kampl, Nino Mureškič
12. 05. 2021 – Urška Gajšt, Dejan Berden, Domen Gnezda / Borut Žerdoner, Grega Kozar, Tea Vidmar

Igor Bezget in Nina Farič (Kikiriki) v Svaštarnici Radiaštudent o mariborskih Razsrediščenjih:
https://radiostudent.si/glasba/svastarnica/razsredisciti-svasta

10.11.2021

Razsrediščenja - PRESTAVLJENO! Kikiriki (Nina Farič), Marko Jenič, Tina Sovič, Patricija Škof, Andrej Kobal

Razsrediščenja #6 GT22 ob 20h, Maribor
koncertni cikel

1. Kikiriki (Nina Farič) - elektronika & Marko Jenič - violina
2. Patricija Škof - glas & Tina Sovič - tolkala & Andrej Kobal - Granurise

Patricija Škof je svojo glasbeno pot začela kot pianistka na Konservatoriju za glasbo in balet Maribor, kjer je tudi maturirala. Trenutno študira jazz petje v Gradcu pri profesorici Deni DeRose ter kot Erasmus študentka v Kölnu pri profesorici Anette von Eichel. Koncertira po Sloveniji, Avstriji, Italiji, Hrvaški, Belgiji z različnimi manjšimi zasedbami, big bandi, s svojim kvintetom, vokalnim triom Supreme sisters, skupino Der CH-AT Komplex, v duetu s Tilnom Beigotom itd. Njen zadnji najbolj odmevni in aktivni projekt je birds of the unknown, ki je bil sprejet na turnejo v sklopu Klubskega maratona Radia Študent.

Kikiriki (Nina Farič) je že dvajset let dejavna v raznih glasbenih kolektivih. Najprej kot vokalistka, kasneje kot inštrumentalistka in od leta 2009 kot solo noise izvajalka. Osredotoča se na eksperimentiranje z v živo ustvarjenim zvokom iz večinoma analognih sintetizatorjev in elektronskih vezij domače izdelave. Poleg samostojnega udejstvovanja je sodelovala tudi s številnimi drugimi zvočnimi umetniki, nastopila na večih festivalih in samostojnih dogodkih v Sloveniji in tujini, med drugim tudi na Ars Electronici v Linzu. Za sabo ima več albumov in EP-jev, poleg tega pa so njena dela izšla na večih kompilacijah.

Tina Sovič je tolkalistka, ki ustvarja v zasedbah Djembabe (ženska tolkalska skupina), Mala Afrika (afriške tradicionalne melodije), Calling Africa (avtorske pesmi s pridihom Afrike), Sory Diabate & New tribe ter drugih. Glasbeno sodeluje pri lutkovnih (Lutkovno gledališče Maribor, Koruzno zrno …) in plesnih predstavah (Plesna izba Maribor), organizira festival Maribum Afriqui, piše prispevke s potovanj po Afriki. Vsako leto gre enkrat do dvakrat na dodatno glasbeno izpopolnjevanje v zahodno Afriko. Poleg tega je duhovna popotnica in strastna raziskovalka lastnih dušnih prostorov; marsikaterega je odprla prav glasba.

Marko Jenič je likovni pedagog, glasbenik, tolkalec in violinist ter dolgoletni raziskovalec na področju svobodne improvizirane glasbe. Redno se je udeleževal in izpopolnjeval na delavnicah Raziskava-refleksija v okviru dejavnosti Zavoda Sploh. Je stalni član septeta Oholo!, s katerim je lani izdal album Mnogobolje pri Splohu. Poleg omenjenega, je lani zabeležil še dva albuma pri založbi Zvočni prepihi. Z naslovom Barjanec sta nekaj daljših improvizacij izvedla s tolkalcem Vidom Drašlerjem, kmalu zatem pa je izšel še njegov solo ...breznavdiha...

Andrej Kobal je domači skladatelj in oblikovalec zvoka, ki se glasbenemu ustvarjanju posveča že skoraj dvajset let. Izobraževal se je na mednarodnem inštitutu SAE, leta 2010 je pridobil naziv producenta elektronske glasbe, leta 2014 pa je uspešno zaključil masterclass elektronske glasbe pri profesorju Robertu Girolinu na inštitutu Vivaldi v Tržiču v Italiji. Svoj glasbeni podpis je pustil pod mnogimi gledališkimi deli, filmi, literarnimi nastopi in stvaritvami vizualne umetnosti. Ustvaril je svoj virtualni inštrument za granularno sintezo zvoka GranuRise, ki je dobil velik mednarodni odziv, med drugim nominacijo za svetovno nagrado MIDI Innovation Awards 2020.

Cikel Razsrediščenja stremi k spodbujanju glasbenega dogajanja v lokalnih prostorih in povezovanju le-teh z geografsko širšo sceno. V letu 2021 se v koprodukciji z GT22 podajamo v Maribor.
Skupni imenovalec vseh sodelujočih je brezkompromisni spust v eksperimentalne poizkuse in iskanje novih glasbenih vsebin, tem in oblik.
Razsrediščenja tvegajo nepreverjene kombinacije, ki zagotavljajo živost in nepredvidljivost, predstavljajo izziv pestri sceni in jo s tem silijo v vedoželjno soočenje same s seboj.
Izpostavljanje domačega glasbenega ustvarjanja je ključnega pomena za zavedanje o aktivnosti in bogastvu lokalnega raziskujočega delovanja, pa tudi za redno preverjanje in reflektiranje.
Cikel tako ponuja možnost za vpogled v sodobne prakse eksperimentalnega značaja. Gre torej za pomemben segment v celovitem in sistematičnem vzpostavljanju okolja za informirano in razmišljujočo glasbeno prakso.
Z izborom ustvarjalcev, izvajalcev in vsebin nameravamo spodbujati trajnejše sodelovanje in kontinuiteto.

Program za leto 2021 je zasnoval Igor Bezget.
Zavod Sploh v soprodukciji z GT22.

Arhiv

Spremljajte nas
in ostanite obveščeni