Zavod Sploh
Razsrediščenja + Better LiveNapovednikArhivFotografija

Razsrediščenja + Better Live

koncertni cikel eksperimentalne in improvizirane glasbe 

V letih 2024 in 2025 je cikel Razrediščenja vtkan v širši projekt Better Live, ki je bil uspešen na razpisu Ustvarjalna Evropa.

Better Live je mednarodni projekt, ki bo potekal do avgusta 2026 in se zavzema za trajnostno oziroma vzdržno cirkulacijo glasbenikov v Evropi. Predvideva kroženje in spodbuja zaposljivost evropskih glasbenikov na trajnosten način, to je z upoštevanjem ekonomskih, socialnih in okoljskih vidikov. Naslavlja izzive, ki jih je sedanja kriza (post-covid obdobje, vojna v Ukrajini) razkrila in še poslabšala. To so izzivi, ki bodo, če se jih ne lotimo odločno, nujno in celostno, na koncu ogrozili raznolikost, kakovost in celovitost vse evropske glasbene scene. Trenutna oživitev je edinstvena priložnost za postavitev trdnih temeljev bolj pošteni, raznoliki in zeleni glasbeni industriji.

V projektu sodeluje 11 partnerjev iz različnih evropskih držav. Vsak od njih pa naj bi v svoji regiji osnoval mrežo lokalnih partnerjev za organizacijo turnej povabljenih tujih in lokalnih glasbenic in glasbenikov. Koga povabiti in kako organizirati dogodke je prepuščeno regionalnim mrežam, ki se same odločajo. Ker pa projekt naslavlja okoljske, socialne in ekonomske tematike, bo ta cirkulacija potekala v obliki manjših koncertov v povezavi z lokalnimi skupnostmi in bo pravično plačana. To denimo pomeni, da izvajalka ali izvajalec ne prileti zgolj za en velik festivalski dogodek, temveč mu omogočimo turnejo več manjših koncertov, lahko rezidenco, delavnice, snemanje in povezovanje z lokalnimi glasbenimi akterkami in akterji tudi dolgoročno.

Turneja Better Live in Razsrediščenja 2025:  

Laura Polence, Björk Níelsdóttir, Ada Rave, Ab Baars, George Dumitriu, Lennart Heyndels, Onno Govaert, Kaja Draksler
30. in 31. 3. Ljubljana, Španski borci: rezidenca
1. 4. Ljubljana, Klub Cankarjevega doma – Cankarjevi torki
2. 4. Velenje, Glasbena šola in Umetniška gimnazija
3. 4. Slovenske Konjice, Dom kulture – Koncertni cikel pri Didiju
4. 4. Monfalcone, Il Corso in Carso
5. 4. Cerkno, Glasbena šola – Keltika
6. in 7. 4. Ljubljana, Radio Slovenija: snemanje

Elena Kakaliagou, Marina Tantanozi
12. 2. Ljubljana, Klub Gromka – Defonija: Elena Kakaliagou, Marina Tantanozi, Bogdana Herman, Borut Savski
13. 2. Velenje, Max Klub: Elena Kakaliagou, Marina Tantanozi, Mojca Zupančič
14. 2. Lokavec, Klub Štala: Elena Kakaliagou, Marina Tantanozi, Gal Furlan, Andrej Kobal
15. 2. Tolmin, Galerija SDK: Elena Kakaliagou, Marina Tantanozi
16. 2. Staranzano, DobiaLab: Elena Kakaliagou, Marina Tantanozi, Flavio Zanuttini, Alberto
Collodel 
17. 2. Šempeter pri Gorici, bivša Kinodvorana – Kreativna cona Vrtojba: Elena Kakaliagou, Marina Tantanozi, Francesco Ivone, Urban Kušar
18. 2. Vrhnika, Železniška postaja – Rojišče: Elena Kakaliagou, Marina Tantanozi, Boštjan Simon, Ana Kravanja
19. 2.  Maribor, GT22: Elena Kakaliagou, Marina Tantanozi + Kikiriki, Asja Grauf
20. 2. Bistrica ob Sotli, Klub Metulj: Elena Kakaliagou, Marina Tantanozi, Andrej Boštjančič - Ruda
21. 2. Zagreb, Scena Ribnjak: Elena Kakaliagou, Marina Tantanozi, Andrej Boštjančič - Ruda

REGIONALNI PARTNERJI
Defonija, Ljubljana, Humanistično in Umetniško Društvo "O", Vrhnika, KUD Kussa, Lokavec pri Ajdovščini, KUD Zvočni izviri (Fri-Fru-Fra in  Brda Contemporary Music Festival), Nova Gorica, Brda, Jazz Cerkno, Cerkno, GT22, Maribor, Non-Aligned label, Bistrica ob Sotli, Sajeta, Tolmin, Zavod Daljnogled Šoštanj, DobiaLab, Staranzano (IT), Hangar Teatri, Trieste (IT), Umjetnička organizacija Cargo (Impronedjeljak), Zagreb (HR), Zavod Sploh, Ljubljana

MEDNARODNI PARTNERJI
Le Périscope, Lyon (FR), Wytwórnia, Łódź (PL), Bimhuis, Amsterdam (NL), Nasjonal Jazzscene, Oslo (NO), Plataforma Jazz España, Cadiz (ES), Zavod Sploh, Ljubljana (SI), The Cluster, Athens (EL), Improvised Music Company, Dublin (IE), Livelab Tampere, Tampere (FI), EMEE - European Music Exporters Exchange, Bruxelles (BE) / research partner, Jazzahead, Bremen (DE) / Dissemination partner

Projekt Better Live sofinancira Creative Europe Programme.

Cikel Razsrediščenja smo leta 2021 začeli v Mariboru (GT22) in ga leta 2022 razširili še v Bistrico ob Sotli (Klub Metulj). V letu 2023 smo sedelovali z različnimi klubi, organizacijiami, festivali in cikli po vsej Sloveniji.

Cikel Razsrediščenja stremi k spodbujanju glasbenega dogajanja v lokalnih prostorih in povezovanju le-teh z geografsko širšo sceno. Skupni imenovalec vseh sodelujočih je brezkompromisni spust v eksperimentalne poizkuse in iskanje novih glasbenih vsebin, tem in oblik. Razsrediščenja tvegajo nepreverjene kombinacije, ki zagotavljajo živost in nepredvidljivost, predstavljajo izziv pestri sceni in jo s tem silijo v vedoželjno soočenje same s seboj. Izpostavljanje domačega glasbenega ustvarjanja je ključnega pomena za zavedanje o aktivnosti in bogastvu lokalnega raziskujočega delovanja, pa tudi za redno preverjanje in reflektiranje.

Programski sodelavci
2024 kolektiv regionalne mreže
2023 Tomaž Grom (cikli in festivali po Sloveniji)
2022 Andrej Boštjančič (Klub Metulj, Bistrica ob Sotli)
2021-2022 Igor Bezget (GT22, Maribor)

Soprodukcija: 
2021 GT22
2022 GT22Klub Metulj 
2023 KUD Kussa, Hud-O, Zvočni izviri, Pina, Sajeta

Pretekli dogodki

9.3.2022

Razsrediščenja MB: David Matići, Grega Skaza, Ana Kravanja, Bojan Krhlanko, Janez Krevel , GT22

Razsrediščenja MB: 9.3.2022 ob 20h, GT22, Maribor

1. Bojan Krhlanko - bobni + Janez Krevel - kontrabas
2. Ana Kravanja - violina, glas + David Matići - glas, kitara, elektronika + Grega Skaza - sax

Igor Bezget je kurator mariborskih Razsrediščenj.

Gregor Skaza, rojen 7. februarja 1995, je slovenski saksofonist, ki je najbolj aktiven v jazzu in bebopu, v njegovem izvajanju pa se mešajo tudi zvrsti popa, soula in funka. Šolal se je v glasbeni šoli Frana Koruna Koželjskega v Velenju, kjer je študiral klasični saksofon pri prof. Gorazdu Topolovcu. Kmalu je spoznal, da ga privlači umetnost improvizacije, in nadaljeval študij v Celovcu v Avstriji pri prof. Michaelu Erianu, kjer je trenutno vpisan na magistrski študij. Igra, aranžira in komponira v žanrsko vsestranskih projektih, kot so Magic Pond, WCKD Nation, 3:rma, Lullabies for Daydreamers, GB’S Lab, 500m in mnogih drugih.

David Matići je vokalist, tolkalist in multi žanrski glasbenik. V svojih ranih letih je deloval v hip-hopu kot producent in beatboxer, kasneje pa kot pevec pri različnih zasedbah in projektih raznovrstnih žanrov (funk, soul, jazz, hiphop...). Med leti 2012-2018 se je šolal na konzervatoriju za glasbo v Celovcu. Zadnja leta se ukvarja tudi z improvizacijskimi loop sessioni, v katerih uporablja različne instrumente, kot so looper, synth, kitara, cajon, conga, vokal ter pisanjem glasbe in produkcijo.

Janez Krevel je kontrabasist, aranžer, dirigent in pedagog. Šolal se je na KGBLju in Akademijo za glasbo v Ljubljani ter, izobraževanje pa je nadaljeval v Celovcu, kjer po umetniških smereh pedagogike in jazz, nadaljnjue magisterij iz klasičnega kontrabasa. Je član več raznolikih avtorskih projetkov: Magic Pond, Berlejbej, Rok Zalokar kvintet, Lullabies for Daydreamers, Andrej Toplišek trio, Igor Bezget trio, Rumejts, Muzikal Kure, Otroška glasbeno-gledališka predstava Bremenski godci. Mnogo je igral tudi v orkestrih. Poučuje na GŠ Slovenske Konjice, kjer se njegovi učenci redno uvrščajo na zmagovalne odre mednarodnih in državnih tekmovanj. Je umetniški vodja in dirigent tamburaškega orkestra Petrovi tamburaši.

Bojan Krhlanko je študiral na Avstrijskem deželnem konzervatoriju v Celovcu pri prof. Erichu Bachträglu in Klemensu Marktlu. Še kot študent je sodeloval s svetovno priznanimi jazz glasbeniki ter s skupino The Stroj redno koncertiral po evropskih ter azijskih državah. Trenutno ustvarja v številnih projektih: Boštjan Simon; There Be Monsteres, Brest, Samo Šalamon trio, Abstract Construction Collective, Bojan Krhlanko - Circle Of Pax. Je zelo kreativen glasbenik, ki vedno raziskuje področja neslišanega in je v letu 2014 izdal ploščo Pocket Music- Rise Of The Androids, ki je bila v celoti narejena na pametnem telefonu. Leta 2017 je postal tudi član legendarne zasedbe Laibach s katero trenutno redno koncertira širom sveta.

Ana Kravanja je violinistka, vokalistka in improvizatorka. Deluje v glasbeni skupini Širom, kjer igra na množico tradicionalnih, klasičnih in lastnoročno narejenih. Ustvarja tudi v duu s Samom Kutinom in je ena desetina Olfamoštva. Avtorsko glasbo ustvarja za gledališke predstave, filme, animacije, pripovedovanja, poezijo, ples in vizualne performanse. Zasnovala je projekt Glacies, pri katerem glasbeniki igrajo na hladilniške police. Kot improvizatorka na violini je sodelovala s številnimi slovenskimi in tujimi glasbeniki, plesalci in vizualnimi umetniki: Samo Kutin, Tomaž Grom, Irena Tomažin, Vid & Jošt Drašler, Andrej Fon, Tijana Stanković, Noid, Matija Schellander, Aleksandar Škorić, Henrik Olsson, Susanna Gartmayer, Raphael Roginski, Ryuzo Fukuhara, Lotus Edde Khouri ...

Razsrediščenja MB nastajajo v soprodukciji z mariborskim GT22.

Arhiv

Spremljajte nas
in ostanite obveščeni