Zavod Sploh
Razsrediščenja + Better LiveNapovednikArhivFotografija

Razsrediščenja + Better Live

koncertni cikel eksperimentalne in improvizirane glasbe 

V letih 2024 in 2025 je cikel Razrediščenja vtkan v širši projekt Better Live, ki je bil uspešen na razpisu Ustvarjalna Evropa.

Better Live je mednarodni projekt, ki bo potekal do avgusta 2026 in se zavzema za trajnostno oziroma vzdržno cirkulacijo glasbenikov v Evropi. Predvideva kroženje in spodbuja zaposljivost evropskih glasbenikov na trajnosten način, to je z upoštevanjem ekonomskih, socialnih in okoljskih vidikov. Naslavlja izzive, ki jih je sedanja kriza (post-covid obdobje, vojna v Ukrajini) razkrila in še poslabšala. To so izzivi, ki bodo, če se jih ne lotimo odločno, nujno in celostno, na koncu ogrozili raznolikost, kakovost in celovitost vse evropske glasbene scene. Trenutna oživitev je edinstvena priložnost za postavitev trdnih temeljev bolj pošteni, raznoliki in zeleni glasbeni industriji.

V projektu sodeluje 11 partnerjev iz različnih evropskih držav. Vsak od njih pa naj bi v svoji regiji osnoval mrežo lokalnih partnerjev za organizacijo turnej povabljenih tujih in lokalnih glasbenic in glasbenikov. Koga povabiti in kako organizirati dogodke je prepuščeno regionalnim mrežam, ki se same odločajo. Ker pa projekt naslavlja okoljske, socialne in ekonomske tematike, bo ta cirkulacija potekala v obliki manjših koncertov v povezavi z lokalnimi skupnostmi in bo pravično plačana. To denimo pomeni, da izvajalka ali izvajalec ne prileti zgolj za en velik festivalski dogodek, temveč mu omogočimo turnejo več manjših koncertov, lahko rezidenco, delavnice, snemanje in povezovanje z lokalnimi glasbenimi akterkami in akterji tudi dolgoročno.

Turneja Better Live in Razsrediščenja 2025:  

Laura Polence, Björk Níelsdóttir, Ada Rave, Ab Baars, George Dumitriu, Lennart Heyndels, Onno Govaert, Kaja Draksler
30. in 31. 3. Ljubljana, Španski borci: rezidenca
1. 4. Ljubljana, Klub Cankarjevega doma – Cankarjevi torki
2. 4. Velenje, Glasbena šola in Umetniška gimnazija
3. 4. Slovenske Konjice, Dom kulture – Koncertni cikel pri Didiju
4. 4. Monfalcone, Il Corso in Carso
5. 4. Cerkno, Glasbena šola – Keltika
6. in 7. 4. Ljubljana, Radio Slovenija: snemanje

Elena Kakaliagou, Marina Tantanozi
12. 2. Ljubljana, Klub Gromka – Defonija: Elena Kakaliagou, Marina Tantanozi, Bogdana Herman, Borut Savski
13. 2. Velenje, Max Klub: Elena Kakaliagou, Marina Tantanozi, Mojca Zupančič
14. 2. Lokavec, Klub Štala: Elena Kakaliagou, Marina Tantanozi, Gal Furlan, Andrej Kobal
15. 2. Tolmin, Galerija SDK: Elena Kakaliagou, Marina Tantanozi
16. 2. Staranzano, DobiaLab: Elena Kakaliagou, Marina Tantanozi, Flavio Zanuttini, Alberto
Collodel 
17. 2. Šempeter pri Gorici, bivša Kinodvorana – Kreativna cona Vrtojba: Elena Kakaliagou, Marina Tantanozi, Francesco Ivone, Urban Kušar
18. 2. Vrhnika, Železniška postaja – Rojišče: Elena Kakaliagou, Marina Tantanozi, Boštjan Simon, Ana Kravanja
19. 2.  Maribor, GT22: Elena Kakaliagou, Marina Tantanozi + Kikiriki, Asja Grauf
20. 2. Bistrica ob Sotli, Klub Metulj: Elena Kakaliagou, Marina Tantanozi, Andrej Boštjančič - Ruda
21. 2. Zagreb, Scena Ribnjak: Elena Kakaliagou, Marina Tantanozi, Andrej Boštjančič - Ruda

REGIONALNI PARTNERJI
Defonija, Ljubljana, Humanistično in Umetniško Društvo "O", Vrhnika, KUD Kussa, Lokavec pri Ajdovščini, KUD Zvočni izviri (Fri-Fru-Fra in  Brda Contemporary Music Festival), Nova Gorica, Brda, Jazz Cerkno, Cerkno, GT22, Maribor, Non-Aligned label, Bistrica ob Sotli, Sajeta, Tolmin, Zavod Daljnogled Šoštanj, DobiaLab, Staranzano (IT), Hangar Teatri, Trieste (IT), Umjetnička organizacija Cargo (Impronedjeljak), Zagreb (HR), Zavod Sploh, Ljubljana

MEDNARODNI PARTNERJI
Le Périscope, Lyon (FR), Wytwórnia, Łódź (PL), Bimhuis, Amsterdam (NL), Nasjonal Jazzscene, Oslo (NO), Plataforma Jazz España, Cadiz (ES), Zavod Sploh, Ljubljana (SI), The Cluster, Athens (EL), Improvised Music Company, Dublin (IE), Livelab Tampere, Tampere (FI), EMEE - European Music Exporters Exchange, Bruxelles (BE) / research partner, Jazzahead, Bremen (DE) / Dissemination partner

Projekt Better Live sofinancira Creative Europe Programme.

Cikel Razsrediščenja smo leta 2021 začeli v Mariboru (GT22) in ga leta 2022 razširili še v Bistrico ob Sotli (Klub Metulj). V letu 2023 smo sedelovali z različnimi klubi, organizacijiami, festivali in cikli po vsej Sloveniji.

Cikel Razsrediščenja stremi k spodbujanju glasbenega dogajanja v lokalnih prostorih in povezovanju le-teh z geografsko širšo sceno. Skupni imenovalec vseh sodelujočih je brezkompromisni spust v eksperimentalne poizkuse in iskanje novih glasbenih vsebin, tem in oblik. Razsrediščenja tvegajo nepreverjene kombinacije, ki zagotavljajo živost in nepredvidljivost, predstavljajo izziv pestri sceni in jo s tem silijo v vedoželjno soočenje same s seboj. Izpostavljanje domačega glasbenega ustvarjanja je ključnega pomena za zavedanje o aktivnosti in bogastvu lokalnega raziskujočega delovanja, pa tudi za redno preverjanje in reflektiranje.

Programski sodelavci
2024 kolektiv regionalne mreže
2023 Tomaž Grom (cikli in festivali po Sloveniji)
2022 Andrej Boštjančič (Klub Metulj, Bistrica ob Sotli)
2021-2022 Igor Bezget (GT22, Maribor)

Soprodukcija: 
2021 GT22
2022 GT22Klub Metulj 
2023 KUD Kussa, Hud-O, Zvočni izviri, Pina, Sajeta

Pretekli dogodki

6.4.2022

Razsrediščenja MB: Patricija Škof, Tina Sovič, Ina Puntar / Lola Mlačnik, Vasko Atanasovski

Razsrediščenja 6.4. 2022 ob 20h, GT22, Maribor

Patricija Škof - glas, Tina Sovič - tolkala, Ina Puntar - glas
Lola Mlačnik - marimba, Vasko Atanasovski - saksofon

Patricija Škof je mlada slovenska vokalistka, ki je diplomirala leta 2021 na Univerzi za glasbo v Grazu. V istem letu je bila tudi nagrajena v kategoriji vokalne solistke od priznane ameriške revije Downbeat, ki že 44. leto podeljuje nagrado »Downbeat Student Award«. Poleti 2019 je bila izbrana za vokalistko mednarodnega big banda JMI World Orchestra pod vodstvom Luisa Bonille in sledila je turneja po Balkanu ter snemanje albuma. V času svojega šolanja v Kölnu se je imela priložnost  udeležiti avdicije za uveljavljen nemški nacionalni big band Bundesjazzorchester (Bujazzo), katero je uspešno opravila in tako postala članica Bundesjazzorchestra za sezono 2020-2022. V času študija je sodelovala s številnimi tujimi in domačimi glasbeniki v različnih projektih in zasedbah, trenutno pa največ časa posveča avtorskemu projektu, zasedbi 'birds of unknown', ki jo tvori skupaj s saksofonistom Tiborjem Pernarčičem in kitaristom Tilnom Beigotom.
Ina Puntar je glasbenica mlajše generacije, ki se ukvarja z glasom. Zanimajo jo  predvsem sodobne zvočnosti in skozi njih okruški zgodovinskih in etničnih vokalnih praks (morda najbolj odmevno zgodovinske avantgarde in jazza). V preteklosti je bila najbolj aktivna na področju svobodne improvizirane glasbe, kjer je sodelovala tako z domačimi kot s tujimi glasbeniki (Kutin, Olsson, Kravanja, Drašler, Bolcso, Virtaranta, Tomažin, Vidmar, …) ter prispevala k glasbeni redakciji Radia Študent. V zadnjih letih se je bolj posvečala skladanju glasbe za gledališče, kjer je sodelovala z Mirjano Medojević (Lutkovno Gledališče: Margareta, gledališki evangelij, SNG Drama: Izobčenke, Dramski teatar Skopje: Trg heroja, AGRFT: Poskusi njenega življenja, Mladinsko gledališče: Laboratorij). Njen solo projekt je delo, glas v nastajanju zadnje 4 leta.

Tina Sovič je glasbenica, ki ustvarja v zasedbah Djembabe (ženska tolkalska skupina), Mala Afrika (afriške tradicionalne melodije), Calling Africa (avtorske pesmi s pridihom Afrike), Sory Diabate & New tribe ter drugih. Glasbeno sodeluje pri lutkovnih (Lutkovno gledališče Maribor, Koruzno zrno …) in plesnih predstavah (Plesna izba Maribor), organizira festival Maribum Afriqui, piše prispevke s potovanj po Afriki. Vsako leto gre enkrat do dvakrat na dodatno glasbeno izpopolnjevanje v zahodno Afriko. Poleg tega je duhovna popotnica in strastna raziskovalka lastnih dušnih prostorov; marsikaterega je odprla prav glasba.

Lola Mlačnik je tolkala študirala na konservatoriju v Amsterdamu in Boston Conservatory at Berklee. Kot tolkalka in timpanistka redno sodeluje z znanim nizozemskim baročnim orkestrom »The Orchestra of the Eighteenth Century«. Od leta 2013 s saksofonistko Janino Lorenci igra v okviru Dua Ikt, ki je stalen gost domačih in mednarodnih odrov. Trenutno kot freelance tolkalka, performerka in improvizatorka igra v različnih orkestrih, zasedbah in kolektivih ter poučuje na Konservatoriju za glasbo in balet v Ljubljani. Lani je sodelovala v okviru projekta Gimnastika ne/smisla II skladatelja Mateja Bonina, ki je nastajal kot umetniški laboratorij v produkciji Zavoda Sploh in partnerja Zavoda Bunker.

Saksofonist in flavtist Vasko Atanasovski je eden kreativnejših in mnogostranskih slovenskih skladateljev in glasbenikov, znan predvsem po trans-žanrskih sodelovanjih s svetovno znanimi jazz, rock, klasičnimi in tradicionalnimi glasbeniki ter mojstrskem pristopu do vseh glasbenih stilov. Do sedaj je izdal več kot deset cenjenih albumov, prejel številne nagrade, kakor tudi pohvale občinstva in kritikov, za nastope in kompozicije tako doma kot v tujini. Redno koncertira na pomembnih festivalih in prireditvah po Evropi, igral pa je tudi že v New Yorku, Indiji in na Kitajskem. Njegova dela izvajajo mednarodno priznani solisti, ansambli, zbori in orkestri. Od leta 1997 se posveča predvsem svojemu avtorskemu delu; tako je ustanovitelj ali soustanovitelj številnih glasbenih zasedb in tudi skladatelj za komorne, orkestralne in zborovske sestave ter za lutkovne, plesne in gledališke predstave. Njegova najbolj stalna zasedba je trio, ki ga ob Vasku sestavljata še izjemen kitarist Dejan Lapanja in virtuozni bobnar Marjan Stanić.


Arhiv

Spremljajte nas
in ostanite obveščeni