Zavod Sploh
SluhodvodNapovednikArhiv

Sluhodvod

Zasnovan je kot prostor vključevanja in povezovanja različnih medijev znotraj glasbenega dogodka. Na produkcijskem nivoju zagotavlja poglobljeno metodologijo ustvarjanja in soustvarjanja, koncipiranja in kontekstualizacije, kolektivnega kreiranja in osmišljanja sodobne glasbe. Vzpostavlja platformo za daljše in intenzivnejše iskanje, eksperimentiranje, preizkušanje in povezovanje med glasbeniki (improvizatorji, poustvarjalci sodobne komponirane glasbe, skladatelji, zvočnimi umetniki), muzikologi in drugimi teoretiki ter ustvarjalci različnih izraznih polj (video, mešani mediji, pisci ...). 

Projekt je usmerjen k spodbujanju in razvijanju glasbeno, zvočno in izvajalsko naprednih postopkov, principov in načinov ustvarjanja in recepcije umetniških vsebin in oblik. Pri tem želi opolnomočiti važnost razlogov, ki ustvarjalca peljejo do javnega umetniškega dejanja, ter prepoznavanje razlogov, smisla, pa tudi izbora postopkov, načinov, glasbenega jezika in drugih prvin s strani občinstva. Artikulirano izhodišče in osmišljena gesta dajeta možnost specifičnega umetniškega in širšega družbenega vpliva. Sluhodvod vzpostavlja premislek kot izhodišče in cilj ustvarjalnega dejanja. Naslavlja kolektivni kreativni proces in rahlja teoretske, institucionalne in tehnološke meje.
Cikel Sluhodvod smo z letom 2023 zaključili.

Sluhodvod 2022

30.5.2019

Sluhodvod #2: Delci

Sluhodvod se je v svoji prvi ediciji posvetil konceptualnemu raziskovanju zvočnosti. V procesu brisanja meje med aktivnim in pasivnim, med poslušalstvom in performerji se je ustvaril prostor občutljivega in pozornega izvajanja in poslušanja. 
Tokrat fenomen zvoka opazujemo iz zgodovinske in transestetske in transpoetske perspektive. Preizprašujemo mnogotere kanone, pristope v glasbi, dogme in utemeljene metode. Krute načine, ki ne priznavajo drugih in drugačnih poetik in estetik. Na tnalo postavljamo svoje dvome in premisleke glede ultimatov trendov, pravil in dorečenosti. Pod vprašaj postavljamo slepo sledenje le eni od možnih poti ustvarjanja, poustvarjanja in poslušanja zvoka. Razmislek se širi iz koncepta, prehaja v zvok in prostor, ki poleg ljudi, ki proces motrijo, igra ključno vlogo. Izstop iz konvencije se dogaja na več ravneh, multimedijska intervencija nam omogoča obogaten premislek iz različnih zornih kotov.
Se konvencij držimo kot pijanec plota oziroma kako se jih osvoboditi in zakaj, če sploh?

Stalni kolektiv:
Tisa Neža Herlec, Tilen Lebar, Ivana Maričić, Mauricio Valdes San Emeterio

Gostja: Neža Bojović


Spremljajte nas
in ostanite obveščeni