Zavod Sploh
SluhodvodNapovednikArhiv

Sluhodvod

Zasnovan je kot prostor vključevanja in povezovanja različnih medijev znotraj glasbenega dogodka. Na produkcijskem nivoju zagotavlja poglobljeno metodologijo ustvarjanja in soustvarjanja, koncipiranja in kontekstualizacije, kolektivnega kreiranja in osmišljanja sodobne glasbe. Vzpostavlja platformo za daljše in intenzivnejše iskanje, eksperimentiranje, preizkušanje in povezovanje med glasbeniki (improvizatorji, poustvarjalci sodobne komponirane glasbe, skladatelji, zvočnimi umetniki), muzikologi in drugimi teoretiki ter ustvarjalci različnih izraznih polj (video, mešani mediji, pisci ...). 

Projekt je usmerjen k spodbujanju in razvijanju glasbeno, zvočno in izvajalsko naprednih postopkov, principov in načinov ustvarjanja in recepcije umetniških vsebin in oblik. Pri tem želi opolnomočiti važnost razlogov, ki ustvarjalca peljejo do javnega umetniškega dejanja, ter prepoznavanje razlogov, smisla, pa tudi izbora postopkov, načinov, glasbenega jezika in drugih prvin s strani občinstva. Artikulirano izhodišče in osmišljena gesta dajeta možnost specifičnega umetniškega in širšega družbenega vpliva. Sluhodvod vzpostavlja premislek kot izhodišče in cilj ustvarjalnega dejanja. Naslavlja kolektivni kreativni proces in rahlja teoretske, institucionalne in tehnološke meje.
Cikel Sluhodvod smo z letom 2023 zaključili.

Sluhodvod 2022

7.6.2022

NE in NA PISANO, koncert, Stara mestna Elektrarna ob 20h / Studio za sodobno glasbo Akademije za glasbo UL in Sploh

07.06 NE in NA PISANO
koncert, Stara mestna Elektrarna ob 20h

Studio za sodobno glasbo Akademije za glasbo UL in Sploh

Sodelujejo študenti Studia za sodobno glasbo Akademije za glasbo UL pod mentorskim vodstvom Luke Juharta (Andraž Malgaj, harmonika, Alenka Bogataj, flavta, Katja Klinc, kitara, Martin Pinter, tolkala, Arijan Mačak, saksofon, Matija Raičević, klarinet, Rebeka Pregelj, glas, Ana Birsa Krušec, kljunasta flavta, Sofija Zavratnik Kain, glas, Ana Mir, rog, Melani Popit in Jošt Juhant, kompozicija)
in
Ana Kravanja, violina, Irena Z. Tomažin, glas, Vid Drašler, bobni, Jošt Drašler, kontrabas, Andrej Kobal, Granurise, Samo Kutin, hurdi gurdi.

Koncert postavlja v skupni dogodkovni kontekst komponirano in improvizirano glasbo. Konfrontacija komponiranih skladb z improvizacijami potisne izvajalce in občinstvo v položaj živega soočanja z glasbeno snovjo, pri čemer poslušanje postane enako pomembno kot proizvajanje zvoka. Tovrstno skupno muziciranje še posebej poudari poslušanje: zaznavo zvoka, dojemljivost za njegovo širino, podčrta občutljivost poslušanja v fizičnem in družbenem poslušanju, vabi k igranju glasbe in igranju z glasbo ter spodbuja kreativno poslušanje glasbe, ki ni nujno popolna. Približevanje obeh svetov skozi kontraste implicira izstop iz varnega in znanega okolja in vstop v novo situacijo trenutnega odzivanja. Improvizirana glasba nadaljuje, povezuje, dodatno problematizira ali umešča komponirane skladbe. Premika dogme, presega kode in konvencije. Obenem pa »zvestoba kanonom« lahko močno spodbudi improvizatorsko svobodo. Sopostavitev komponiranih in improviziranih delov vzpostavlja zvočne in prostorske izmenjave, najprej med izvajalci, zatem pa še z občinstvom. Rezultat pa je kolektivna glasbena predstava, ki se gradi iz solističnih intervencij, prestopov v kolektivno muziciranje, tišine, zvokov.

Produkcija: Studio za sodobno glasbo Akademije za glasbo UL in Zavod Sploh.

Spremljajte nas
in ostanite obveščeni