Zavod Sploh
Sluhodvod 2020NapovednikFotografijaVideo

Sluhodvod 2020

Nina Dragičević: ljubi me brzo

Delo je nastalo na podlagi literarnega teksta Nine Dragičević ljubi me brzo, objavljenega leta 2016 v literarni reviji Idiot.
Zasedba (v abecednem vrstnem redu): Nina Dragičević, Vid Drašler, Irena Tomažin Zagoričnik, Irena Yebuah Tiran

III. fragment, 3. 1. 2021, Španski borci
Izhodišče: odlomek iz ljubi me brzo – večkrat.
Tekst sicer lahko ima avtorico, a z vsako izvedbo, vsakim izrekanjem, vsakim zvočenjem vsakič proizvede tako novega avtorja kot novo delo.
Delo, ki je tvoje, ki je, ki ni tvoje, nikoli to delo.

II. fragment, 1. 11. 2020, eter Radia Študent, Odprti termin za kulturo
Radijska igra ljubi me brzo

I. fragment, 28. 9. 2020, Španski borci
Javna vaja
Koncept Sluhodvoda smo vzeli resno in tako v prvem dogodku odpiramo vrata v delovno-raziskovalni-razmišljevalni proces. Ljudje – spustili jih bomo na oder – se bodo lahko prosto gibali naokoli, prihajali, odhajali, mi pa se dobimo zato, da vadimo, diskutiramo itd.
Skratka, to ne bo koncert, vaja bo, s publiko se ne bomo obremenjevali.

V literarnem tekstu ljubi me brzo, ki je ena sama poved, dolga približno dvajset strani, se Nina Dragičević potopi v učinke akceleracije na misel sodobne ljubimke, njeno željo in beganje, radijska igra pa ozvoči tok misli, poslušalki skozi radijski aparat ničesar ne prenaša, pač pa sam aparat predstavlja skelet, v katerem misel poteka in se zvoči.

Poslušanja / pisanja:
ljubi me brzo - III. fragment
ljubi me brzo - radijska igra, II. fragment
Javna vaja - poročilo, I. fragment

7.6.2022

NE in NA PISANO, koncert, Stara mestna Elektrarna ob 20h / Studio za sodobno glasbo Akademije za glasbo UL in Sploh

07.06 NE in NA PISANO
koncert, Stara mestna Elektrarna ob 20h

Studio za sodobno glasbo Akademije za glasbo UL in Sploh

Sodelujejo študenti Studia za sodobno glasbo Akademije za glasbo UL pod mentorskim vodstvom Luke Juharta (Andraž Malgaj, harmonika, Alenka Bogataj, flavta, Katja Klinc, kitara, Martin Pinter, tolkala, Arijan Mačak, saksofon, Matija Raičević, klarinet, Rebeka Pregelj, glas, Ana Birsa Krušec, kljunasta flavta, Sofija Zavratnik Kain, glas, Ana Mir, rog, Melani Popit in Jošt Juhant, kompozicija)
in
Ana Kravanja, violina, Irena Z. Tomažin, glas, Vid Drašler, bobni, Jošt Drašler, kontrabas, Andrej Kobal, Granurise, Samo Kutin, hurdi gurdi.

Koncert postavlja v skupni dogodkovni kontekst komponirano in improvizirano glasbo. Konfrontacija komponiranih skladb z improvizacijami potisne izvajalce in občinstvo v položaj živega soočanja z glasbeno snovjo, pri čemer poslušanje postane enako pomembno kot proizvajanje zvoka. Tovrstno skupno muziciranje še posebej poudari poslušanje: zaznavo zvoka, dojemljivost za njegovo širino, podčrta občutljivost poslušanja v fizičnem in družbenem poslušanju, vabi k igranju glasbe in igranju z glasbo ter spodbuja kreativno poslušanje glasbe, ki ni nujno popolna. Približevanje obeh svetov skozi kontraste implicira izstop iz varnega in znanega okolja in vstop v novo situacijo trenutnega odzivanja. Improvizirana glasba nadaljuje, povezuje, dodatno problematizira ali umešča komponirane skladbe. Premika dogme, presega kode in konvencije. Obenem pa »zvestoba kanonom« lahko močno spodbudi improvizatorsko svobodo. Sopostavitev komponiranih in improviziranih delov vzpostavlja zvočne in prostorske izmenjave, najprej med izvajalci, zatem pa še z občinstvom. Rezultat pa je kolektivna glasbena predstava, ki se gradi iz solističnih intervencij, prestopov v kolektivno muziciranje, tišine, zvokov.

Produkcija: Studio za sodobno glasbo Akademije za glasbo UL in Zavod Sploh.

Spremljajte nas
in ostanite obveščeni