Zavod Sploh
NeformaArhivKritikaFotografijaVideo

Neforma

Neforma, serija izvedbenih improvizacij, povezuje dva medija, oziroma ustvarjalce iz dveh umetnostnih zvrsti, glasbenike, ki se na poseben način ukvarjajo z zvočnostjo, in izvajalce, katerih glavno orodje je njihovo telo; neguje in omogoča razvoj improvizacije kot prakse in odrskega dogodka; je študijsko-procesno orientirana in pozdravlja napake, zdrse, odrske katastrofe, saj se zaveda, da so to najboljši študijski primeri.

V letu 2024 cikel snujeta Nataša Živković in Samo Kutin.

Če ne želimo, da Neforma sama po sebi postane oblika, moramo sodelujočim umetnikom odpreti možnost, da predlagajo in preizkusijo svoje konceptualne parametre. Poleg plesalcev in glasbenikov Neforma k razmišljanju o improvizaciji vabi tudi pisce. Ideja je predstaviti ljudi, ki imajo poseben pristop do odra in umetnosti na splošno. S tem ko jih pripeljemo na ozemlje živega dogodka, verjamemo, da bi to lahko odprlo ustvarjalne izkušnje za vse udeležence Neforme, tudi za občinstvo samo. Neforma vabi umetnike kot goste in obenem kot gostitelje. Odločijo se lahko spremeniti protokole, predlagati različne načine sodelovanja z občinstvom in celo lokacijo in format svoje improvizacije.

Pretekli dogodki

Zapisi o izvedbah
Programski sodelavci

2024 Nataša Živković in Samo Kutin
2023 Nina Fajdiga in Andrej Fon
2022 Loup Abramovici in Vid Drašler
2021 Suzana Koncut in Andrej Fon
2020 Tina Valentan in Jošt Drašler
2019 Kaja Lorenci in Jošt Drašler
2015 do 2018 Katja Legin in Jošt Drašler
2010 do 2014 Špela Trošt in Tomaž Grom

18.11.2024

Neforma #114: Jana Jevtović, Ana Kravanja, Henry Marić in Nina Fajdiga, Španski borci

18. 11. ob 20h , Španski borci

Avtorji in izvajalci: Jana Jevtović, Ana Kravanja, Henry Marić in Anja Bornšek

Neformo v letu 2024 snujeta: Nataša Živković in Samo Kutin

Ozvezdja se zdijo nespremenljiva in večna. Tam bodo tudi, ko mene, tebe več ne bo. Perspektiva je in ostaja, določa naš zorni kot. Vemo za celoto, a smo nesposobni zaobjeti univerzum (moji možgani so premajhni). Poslavljamo se od naših živih, pozdravljamo naše mrtve, prižgemo svečo in jo upihnemo, ko gremo spat, da ne zanetimo požara. Razmišljamo o vrtičkanju na grobovih, za koga zaboga to delamo. Zato se raje vrnemo v studio, na oder, pod žaromet in v poltemo, kajti tam smo varni, ker tam – smo doma. Varnost – nevarnost, forma – neforma; nekje na tem spektru se sprehajamo, se čudimo, se izzovemo. Dobrodošle_i v naša ozvezdja 18. novembra v Španske borce! Z nami bodo: Jana Jevtović, Ana Kravanja, Henry Marić in Anja Bornšek.

Jana Jevtovićje koreografinja in plesalka, katere delo zajema performanse, plese, besedila in videe, ki so pogosto narejeni v sodelovalnem procesu in strukturah z drugimi. Prej kot tematski okvirji, jo prvenstveno zanimajo situacije in mehanizmi, ki se zgodijo v in okoli samega dogodka performansa. Diplomirala je na Univerzi Concordia (Montreal) in je od leta 2014 članica Nomad Dance Academy Slovenija.

Koreografinja in performerka Nina Fajdiga (1979, Ljubljana), je leta 2007 diplomirala na The Theaterschool, School for New Dance Development (SNDO) v Amsterdamu. V letu 2006 je za solo koreografijo “Debris” na ITS (International Theatre School) festivalu dobila nagrado za mlado talentirano koreografinjo. Njena koreografska dela (Freedoll, Debris, Sugar Rush, About Nina Simone, … and call me Antonia) so bila finančno podprta s straini Evropske kulturne fundacije ECF, Ministrstva za kulturo v Sloveniji, Mestne občine Ljubljana, producirana in koproducirana s strain evropskih produkcijskih hiš (DWA Amsterdam, Huis an de Werf Utrecht, La Caldera Barcelona, Tanzhaus Zurich…) ter uprizorjena na različnih internacionalnih plesnih festivalih. Nina je certificirana pedagoginja plesnih tehnik Flying Low in Passing through, ki ju je razvil David Zambrano, s katerim je sodelovala in gostovala več kot 10 let v predstavi Soul Project. Redno poučuje na Ljubljanski Umetniški gimnaziji za sodobni ples in v drugih plesnih institucijah in akademijah po evropi (En Knap, Ljubljana; The Place, London; Royal Dance Academy, Glasgow...) Poleg kreiranja v plesni odrski produkciji, koreografira tudi v slovenskih dramskih gledališčih ter TV reklame.
Trenutno sodeluje s koreografinjo Clarice Lima na projektu Bosque/Woods, ki je podprt s strani evropske zveze Big Pulse Dance Alliance.

Ana Kravanja je slikarka in glasbenica, ki aktivno deluje v zasedbah Širom, Kačis in Olfamoštvo. Kot improvizatorka sodeluje s številnimi slovenskimi in tujimi glasbeniki , plesalci in vizualnimi umetniki. Avtorsko glasbo ustvarja za dokumentarne in igrane filme, gledališke predstave, za pripovedi, pravljice, animacije, poezijo in ples. 
https://www.sploh.si/si/o-zavodu-sploh/umetniki/ana-kravanja
 
Henry Marić je keramičar in glasbenik. Dela instrumente in zvočila, raziskuje zvok in prostor z domačimi in tujimi glasbeniki, igralci in plesalci ter ustvarja tudi glasbo za razstave in predstave.

Arhiv

Spremljajte nas
in ostanite obveščeni